Мереживне диво–витинанка

Витинанка (походить від слова «витинати» – “вирізувати”) – стародавній вид українського народного декоративного мистецтва, що має глибокі та багаті традиції. Це сюжетні та орнаментальні прикраси житла, ажурно або силуетно витяті ножицями, вирізані ножем чи видовбані сокиркою на папері, дереві, іншому рослинному матеріалі.

У вигляді власне паперової прикраси витинанка на Україні відома вже з першої половини ХІХ ст. Із середини, а особливо з кінця ХІХ ст., коли папір стає доступним матеріалом для багатьох верств населення, витинанка надовго входить у селянський побут і «поселяється» в українських хатах.

Доступність та легкість технічних прийомів й різноманітні ефекти, що виникають від складання паперу за різними схемами, зробили витинанку традиційною прикрасою українського житла, і вона досить швидко набула масового поширення в окремих регіонах.

Витинанки часто доповнювали хатні розписи. Їх розташовували на стінах (шпалерні й килимові витинанки), наліплювали поздовжніми стрічками попід стелею, по сволоку, навколо вікон. Разом із розписами на печі, вишиваними рушниками, різьбленими дерев’яними побутовими речами та тканими виробами витинанки складали основу цілісного і неповторного інтер’єру української селянської хати.

На свята українці виготовляли особливі витинанки: у вигляді сніжинок-зірочок, хреста, у вигляді барвінку чи постатей ангелів. Витинанка-хрест була оберегом, її чіпляли на сволок, де висіла дитяча колиска.

Особливо корисні заняття цим мистецтвом для дітей, оскільки витинанка розвиває дрібну моторику, просторове мислення, художній смак.

17 грудня, напередодні Новорічних святкувань в музеї «Бойківщина» відбувся майстер-клас по виготовленню Різдвяних 3-D прикрас з паперу в техніці «Витинанка».

Учасниками майстер-класу стали учні Долинської школи №5 (вчитель Мельникович Ірина Іванівна), Долинської школи №4 (вчитель Жгута Наталія Михайлівна), Долинської гімназії інтернат та Болехівської школи №2.

Діти під час майстер класу мали можливість подумки поринути у давнину і відчути себе господарями, які приносять у свою оселю красу та затишок.

Після перегляду презентації усі охоче приступили до виготовлення паперових прикрас: янголятка-оберегу на ялинку, ажурної кульки та поштівки-витинанки. Опісля усізаспівали пісню про святого Миколая та написали йому листа.

Оглянули виставки: солом’яних іграшок прикарпатської майстрині соломоплетіння Наталії Бойко (м.Галич), Яворівського розпису майстрині Наталії Дюк (м.Львів).

Кожен отримав символічний подарунок.

З позитивними емоціями,гостинцями та хорошим настроєм усі повернулися додому.

За матеріалами сайсу Бойківщина

/Files/images/10570355_1679095175706074_6057019452078219198_n.jpg

Кiлькiсть переглядiв: 806

Коментарi